تاریخ انتشار مطلب : ۲۶ دی ۱۳۹۸

خدارحمی گفت: فروش اوراق مالی شاید در ابتدای کار دردسرهایی داشته باشد اما در میان مدت و بلندمدت اتفاق خوش یمنی خواهد بود و ظرفیت های بازار سرمایه را هویدا خواهد کرد.

برنامه “گفت و گوی اقتصادی” با موضوع بررسی آسیبها و مزایای فروش اوراق مالی با حضور دکتر علی رحمانی مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار و استاد دانشگاه و ارتباط تلفنی با دکتر بهروز خدارحمی مدیرعامل گروه سپهر صادرات و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

رحمانی مدل های تأمین مالی را از جمله عوامل موثر بر پیشرفت بازارهای مالی خواند و گفت: عمده تامین مالی در کشور ما توسط بانکها انجام می شود.

وی با بیان اینکه هفت درصد بازار مالی ایران از طریق اوراق در بورس و فرابورس و ۹۳ از طریق بانکها تأمین می شود افزود: اگر تأمین مالی پروژه ها به موقع انجام نشود در آینده دچار مسائل و مشکلات جبران ناپذیری خواهیم شد، مانند بالا آمدن آب در اهواز که به عدم تامین مالی در سالها قبل برمی گردد.

 

مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار با انتقاد از غفلت از توسعه بازار سرمایه و بازار بدهی بیان داشت: کشور فیلیپین سالها قبل خط متروی پایتخت را از طریق لیزینگ توسعه داده و الان بدهی خود را از طریق درآمدها پرداخت می کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به تنوع ابزار تأمین مالی در کشور گفت: سازمان بورس ابزارهای مختلفی را طراحی کرده اما به دلیل بالا بودن نرخ بهره در کشور، فرهنگ آن هنوز در جامعه جا نیفتاده است.

وی همچنین در ادامه بیان کرد: کشورهای دنیا صندوق سرمایه گذاری در طلا و ارز دارند اما ما این ابزارها را از جریان خارج کردیم. ما صندوق های سرمایه گذاری بزرگی داریم که مخصوص خرید اوراق هستند.

 

رحمانی با اشاره به زیرساخت های صدور اوراق مالی گفت: ما نیازمند وجود یک بازار و نهادهایی برای تأمین سرمایه هستیم اما نگرانی ها از بابت نادیده گرفته شدن چارچوب ها از سوی دولت است.

مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار عنوان کرد: از ۱۲۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق، ۷۰ هزار میلیارد تومان آن تملک دارایی های سرمایه ای و ۴۷ هزار تومان آن نیز تملک دارایی های مالی است که به نظر می رسد مربوط به بازپرداخت بدهی های قبلی باشد.

وی با اشاره به اهمیت هزینه کرد و ساختار این اوراق بیان داشت: خرج کردن اوراق برای هزینه های جاری بسیار متفاوت از خرج کردن برای هزینه های سرمایه ای و زیرساختی است.

 

رحمانی نرخ بهره بالا را نگران کننده دانست و گفت: ما سالها از بازار باز غافل بودیم درصورتیکه این بازار، یک ابزار کنترل نرخ بهره بوده است اما در شرایط تحریمی، سیاست انقباضی پولی وضع ما را بدتر خواهد کرد لذا باید یک سیاست انبساطی کم عوارض را اتخاذ کنیم.

در ادامه این “گفت وگوی اقتصادی”، خدارحمی در رابطه با فروش اوراق مالی در شرایط کنونی گفت: صرف نظر از اینکه ما برای این کار دچار اضطرار شدیم، این کار می تواند یک اتفاق مثبت در بازار سرمایه و اقتصاد تلقی شود.

وی با بیان اینکه سهم اوراق بدهی در بازار سرمایه ما به نسبت سایر اوراق و بازارهای سرمایه دنیا بسیار پایین است افزود: بازار سرمایه پتانسیل تامین مالی بیشتر هم دارد اما نگرانیم که با این زیرساخت های فعلی در بازار سرمایه چرا نهادهای اقتصادی کشور نقش های جدی تری را به بازار سرمایه نمی دهند؟

 

مدیرعامل گروه سپهر صادرات تأکید کرد: این اوراق نهایتاً باید در اختیار استفاده کننده نهایی باشد نه اینکه خارج از توان و بضاعت شرکت های تامین سرمایه تحمیل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس مطرح کرد: بخشی از جامعه که به دنبال ریسک کمتری و بازدهی ثابت هستند مخاطب بانکها بوده و بخش دیگر جامعه هم در بازار سرمایه فعالیت می کنند در صورتیکه با فرهنگ سازی در این خصوص می توان علاقمندان به ریسک کمتر را به سمت اوراق با درآمد ثابت و مورد حمایت دولت، هدایت کرد.

خدارحمی گفت: فروش اوراق مالی شاید در ابتدای کار دردسرهایی داشته باشد اما در میان مدت و بلندمدت اتفاق بسیار خوش یمنی خواهد بود و می تواند ظرفیت های بازار سرمایه را هویدا کند.

وی در رابطه با مدیریت بازپرداخت اوراق مالی بیان کرد: برنامه ریزی جدی برای فروش و بازپرداخت این اوراق و تامین مالی جدید بدهی ها ضروری است اما نباید به عنوان یک نگرانی و ریسک برای مخاطبان تلقی شود.